W obszarze obejmującym cztery województwa północno-zachodniej części kraju (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i lubuskie) przez ostatnie piętnaście miesięcy pięć organizacji pozarządowych i trzy urzędy marszałkowskie prowadziły szereg działań mających na celu wspieranie wymiany doświadczeń i edukację członków istniejących RDPP.

Zaczęliśmy od badań, które umożliwiły nam potwierdzenie tezy o zróżnicowaniu rad w zakresie powoływania, funkcjonowania, komunikacji i ewaluacji. Wspomniane badania skanalizowały nasze działania w kierunku wypracowania przez grupę ekspertów – praktyków (członków RDPP z całej Polski) wspomnianych w tytule projektu standardów.

Następnie zaplanowaną wcześniej ścieżką systematycznie wdrażaliśmy owe standardy poprzez szkolenia i udzielanie wsparcia prawnego. Ponadto intensywnie integrowaliśmy członków rad z terenu całego kraju, by umożliwić wzajemne inspirowanie się do działania.

Drugim z kierunków przedsięwzięcia w ramach omawianego projektu było wsparcie animacyjne, edukacyjne i prawne dla środowisk inicjatywnych chcących powołać przy swoich lokalnych samorządach nowe RDPP. W wyniku projektu powstanie więc wiele nowych rad działalności pożytku publicznego.

Warto podkreślić, że nasze działania były niejednokrotnie zintegrowane oraz prowadzone równolegle do analogicznych aktywności w innych częściach kraju, dzięki czemu możemy pochwalić się wsparciem i pracą o charakterze ogólnopolskim i systemowym.

Cieszymy się, że mogliśmy w ostatnim czasie być wsparciem dla procesu instytucjonalizacji dialogu obywatelskiego. Budowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego jest dla nas niezwykle istotne w związku z tym jesteśmy przekonani, że ten stosunkowo krótki projekt spowoduje jednak trwałą aktywizację rad oraz pobudzi i zainspiruje ich członków do nowych działań.

.

rady(1)

.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział wszystkim Uczestnikom Projektu oraz osobom zaangażowanym w jego realizację. Życzymy samych sukcesów! My oczywiście będziemy nadal kontynuowali naszą pracę na rzecz rad działalności pożytku publicznego.