Za nami czas intensywnej pracy na rzecz zachodniopomorskich rad seniorów. Zapraszamy na relację z naszego projektu ASOS 2016.

Gdy zastanawialiśmy się jakie działania moglibyśmy podjąć na rzecz aktywizacji obywatelskiej zachodniopomorskich seniorów, od razu pomyśleliśmy o radach seniorów. Okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę! Rada seniorów to bardzo ważne narzędzie umożliwiające osobom starszym włączenie się w zarządzanie samorządem. Niestety, taka forma aktywności obywatelskiej w naszym województwie do tej pory rozwijała się w sposób mało dynamiczny i nie wspierany merytorycznie.

Już na wstępnie naszych analiz dotyczących rad seniorów okazało się, że:

  • brakuje bazy zachodniopomorskich rad seniorów, danych o tym jak funkcjonują, z jakimi problemami się mierzą,
  • aż 92% samorządów w naszym województwie nie ma rady seniorów!
  • 1/3 zachodniopomorskich rad seniorów rozpadła się w pierwszym okresie swojego działania,
  • członkom rad seniorów brakuje świadomości dotyczącej roli i możliwości rady seniorów oraz dostępu do szkoleń i doradztwa,
  • rady seniorów najczęściej nie spełniają swojej ustawowej funkcji ("opiniowanie, doradzanie, inicjowanie"), często stają się konkurencją dla organizacji pozarządowych pełniąc rolę animatora kulturalno-towarzyskiego,
  • przedstawiciele rad seniorów z terenu naszego województwa nigdy nie spotykali się, nie mieli możliwości wspólnej nauki i wymiany doświadczeń.

W obliczu tak postawionych wyzwań ruszyliśmy do pracy!

Postanowiliśmy:
  • gruntownie zbadać zachodniopomorskie rady seniorów,
  • zapewnić każdej radzie seniorów bezpłatne szkolenie dostosowane do jej potrzeb,
  • powołać 2 nowe rady seniorów i reaktywować minimum jedną,
  • zainicjować i zorganizować 2 spotkania w ramach Zachodniopomorskiego Forum Rad Seniorów,
  • opracować i wydać bezpłatną publikację, która będzie służyła wszystkim członkom rad seniorów i tym, którzy chcą je powoływać.
 

***

Nasze działania rozpoczęliśmy od stworzenia bazy rad seniorów z aktualnymi danymi kontaktowymi do każdej rady. Baza objęła wszystkie 11 rad seniorów/ds. seniorów, w tym 1 na szczeblu wojewódzkim, 1 na szczeblu powiatowym, 1 w mieście na prawach powiatu i 8 na szczeblu gminnym. .

Po zakończeniu prac nad bazą rad, opracowaliśmy narzędzie samooceny funkcjonowania rady seniorów umożliwiające szczegółową analizę powstawania danej rady (okoliczności zainicjowania rady, wybory, skład) oraz jej funkcjonowania (tryb pracy – posiedzenia, zadania i kompetencje rady, współpraca z urzędem, komunikacja wewnętrzna rady, komunikacja zewnętrzna i współpraca z otoczeniem, budowanie potencjału merytorycznego). Narzędzie pozwala także na analizę mocnych i słabych stron rady oraz jej potrzeb i trudności. Przeprowadzenie narzędzia umożliwia: szczegółową diagnozę każdej rady, stworzenie indywidualnych rekomendacji, wzrost świadomości i wiedzy wśród członków rady oraz dalszą efektywną pracę z radą. Tak przygotowani ruszyliśmy w teren! .

Odwiedziliśmy każdą istniejącą radę seniorów w naszym województwie. Na moderowanym spotkaniu podczas posiedzenia każdej z rad, przeprowadziliśmy badanie opracowanym przez nas narzędziem. Zdobyliśmy w ten sposób kompletną, bogatą wiedzę o zachodniopomorskich radach seniorów i o tym jak je wspierać. Spotkania te były także nie lada przyjemnością - rozmowy z seniorami tak aktywnymi, którym "chce się chcieć", dawały nam energię i inspirację do dalszej pracy. . Zdjęcia ze spotkań diagnozujących rady seniorów: . [srizonfbalbum id=12]

. Znając potrzeby przedstawicieli rad seniorów, zorganizowaliśmy pierwsze historyczne Zachodniopomorskie Forum Rad Seniorów. Program spotkania był dostosowany do potrzeb i oczekiwań zaproszonych seniorów. Nie mieliśmy żadnych problemów z rekrutacją, w Forum wzięła udział reprezentacja każdej rady z naszego województwa. Zaprosiliśmy także wielu ekspertów zewnętrznych: przedstawicielki Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – pioniera działań na rzecz rad seniorów w Polsce, Marcina Kowalskiego - przedstawiciela ROPS Woj. Zachodniopomorskiego, Kamilę Pszenną ze Stowarzyszenia CIES. Forum przepełnione było warsztatami, debatami, wykładami, animacjami i wspaniałą, inspirującą atmosferą. Uczestnicy, w ankietach ewaluacyjnych, podkreślali jak potrzebne było takie spotkanie. . [srizonfbalbum id=13] . Po Forum, rozpoczęliśmy pracę nad stworzeniem standardów tworzenia i funkcjonowania rad seniorów. Oczywiście, nie robiliśmy tego sami. Powołaliśmy specjalny zespół, w skład którego weszli przedstawiciele rad seniorów reprezentujący rady o różnej specyfice działania. Zespół spotkał się kilka razy, następnie przygotował standardy do konsultacji w szerszym gronie. Po konsultacjach, standardy zostały wydane i upowszechnione. Część jest dostępna nadal w prowadzonej przez nas bibliotece obywatelskiej. Zapraszamy! . [srizonfbalbum id=14]

. Na podstawie wyników badania każdej rady seniorów, stworzyliśmy dla niej rekomendacje i plan spotkania edukacyjnego. Następnie przeprowadziliśmy spotkania szkoleniowe dla każdej rady w terminie wspólnie z nią ustalonym. Na spotkania oprócz członków danej rady mogli być także zaproszeni seniorzy spoza rady.  Podczas szkolenia, uczestnicy mieli możliwość zwiększenia swojej wiedzy na temat możliwości funkcjonowania rady seniorów, zasad partycypacji, funkcjonowania samorządu, tworzenia polityk publicznych, konsultacji społecznych itp. . [srizonfbalbum id=17]

.

Ważnym zadaniem jakie przed sobą postawiliśmy było powołanie nowych rad seniorów. Przeprowadziliśmy szereg działań mających na celu wyłonienie środowisk zainteresowanych powołaniem rady. Współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem CIES, realizującym w woj. zachodniopomorskim projekt aktywizujący osoby starsze,  w celu wyłonienia dodatkowych samorządów rokujących jako te mające dobre warunki do powołania rad seniorów. Wszystkim wstępnie zainteresowanym samorządom przedstawiliśmy korzyści związane z funkcjonowaniem rady seniorów, zaoferowaliśmy pomoc przy jej powołaniu – m.in. aktywizacji środowisk senioralnych, opracowaniu statutu, pomoc w przeprowadzeniu wyborów i pierwszego spotkania. W wyniku działań udało się zrealizować postawione cele - powstały 2 nowe rady seniorów, a 1 została zreaktywowana! :-)

.

Na zakończenie intensywnych działań w roku 2016, zorganizowaliśmy II Zachodniopomorskie Forum Rad Seniorów Odbyło się ono w dniach 1-2 grudnia 2016r. w Kołobrzegu. Dwudniowe wydarzenie obejmowało warsztaty, panele, wykłady, miniszkolenia oraz animację wieczorną. Program Forum odpowiadał na potrzeby wyrażone w ankietach ewaluacyjnych i wynikach samooceny rad seniorów. Podczas Forum zapoznano przedstawicieli rad seniorów z wypracowanymi przez Zespół Standardami, a także zebrano opinie i uwagi do ich treści. Dużą część programu poświęcono na wymianę doświadczeń i poznanie dobrych praktyk. Forum pozwoliło na dalsze poznanie się członków rad seniorów, wymianę doświadczeń, nawiązywanie współpracy oraz animację partnerstw i wspólnych przedsięwzięć. . [srizonfbalbum id=18] .

Nasze działania na rzecz zachodniopomorskich rad seniorów w roku 2016 to:

  • 2 spotkania w ramach Zachodniopomorskiego Forum Rad Seniorów (106 uczestników)
  • 11 spotkań diagnozujących rady seniorów
  • 10 spotkań edukacyjnych
  • 3 nowe rady seniorów
  • 1 bezpłatna publikacja "Standardy tworzenia i funkcjonowania rad seniorów"
  • 170 seniorów biorących udział w działaniach

. Realizacja powyższych działań na rzecz zachodniopomorskich rad seniorów była dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, dającym dużo satysfakcji i inspiracji. Członkowie rad seniorów są niezwykłymi uczestnikami działań - wyjątkowo chętnymi do udziału w przedsięwzięciach zwiększających ich kompetencje.

Wiemy, że nasze działania były bardzo potrzebne i przyniosły wiele wartościowych zmian. Dlatego planujemy ich kontynuację. Bardzo cieszymy się z otrzymania dofinansowania ASOS na rok 2017. Przed nami kolejne wyzwania! . .

. asos .