Z radością informujemy, że Pracownia Pozarządowa została oficjalnym partnerem Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2018! Jest to dla nas ważne wyróżnienie i wyzwanie. Będziemy wspierali Miasto Koszalin na każdym etapie procesu – od ewaluacji, przez przeprowadzenie naboru projektów i głosowanie, po podsumowanie edycji. Za nami już podpisanie umowy partnerskiej oraz konferencja prasowa. Teraz rozpoczynamy ewaluację poprzednich edycji. Na jej podstawie wypracujemy regulamin i zasady tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

. . .PLANOWANE ZMIANY W PROCESIE WDRAŻANIA KOSZALIŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2018

kbo_na_fb

. Do tej pory zrealizowano cztery edycje Budżetu Obywatelskiego (2014, 2015, 2016 i 2017). Zgłoszono w nich łącznie 229 pomysłów.

Projekty oceniane były dwuetapowo: pod kątem formalnym przez pracowników Urzędu Miejskiego oraz merytorycznie – przez Radę Budżetu Obywatelskiego. Rada dokonywała preselekcji spośród wszystkich zakwalifikowanych formalnie projektów, wybierając część z nich do udziału w głosowaniu ogólnym mieszkańców.

Analizując dotychczasowe edycje Budżetu Obywatelskiego, przedstawiciele władz Koszalina doszli do wniosku, że wartościowe będzie wprowadzenie zmian w procedurach wdrażania tego procesu.

 

Co wiemy o zmianach na dziś?
  1. Od edycji Budżetu Obywatelskiego 2018 wprowadzone zostaną zmiany odnośnie całego procesu, zarówno w procedurach dotyczących generowania pomysłów, oceny złożonych projektów, głosowania oraz informowania o działaniach związanych z Budżetem Obywatelskim.
  2. Planowane zmiany są związane z chęcią intensyfikacji współpracy Miasta z mieszkańcami, tworzeniem dla nich jak największej przestrzeni do współdecydowania o sprawach publicznych i o kierunkach rozwoju Koszalina.
  3. Każda zmiana jest trudna. Dlatego też zmiana zasad realizacji BO będzie przeprowadzana wspólnie z mieszkańcami – poprzez wspólną ewaluację dotychczasowych edycji BO, szeroką kampanię informacyjno-promocyjną i przy podkreślaniu wspólnotowego charakteru całego przedsięwzięcia jakim jest Budżet Obywatelski.
  4. Do współpracy przy wprowadzaniu zmian zaproszono partnera społecznego – nawiązano współpracę z Pracownią Pozarządową, która wspólnie z Miastem Koszalin będzie uczestniczyć w procesie planowania i wdrażania zmian w BO 2018.
  5. Pierwszym etapem w procesie aktualizowania procedur BO będzie ewaluacja dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego wdrażanych w Koszalinie.
  6. Na ewaluację złożą się: analiza i opracowanie przez Pracownię Pozarządową informacji o dotychczasowych edycjach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego (na podstawie danych Urzędu Miejskiego w Koszalinie), wywiady z osobami składającymi swoje pomysły w poprzednich latach oraz ankieta internetowa skierowana do mieszkańców Koszalina.
  7. Badanie ankietowe będzie prowadzone w dniach 27 kwietnia – 14 maja br. i będzie okazją dla wszystkich zainteresowanych osób do wyrażenia swojej opinii o poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego, jak również o wskazanie swoich postulatów odnośnie przyszłości Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie. Ankieta będzie dostępna na stronie www.obywatelski.koszalin.pl.
  8. Na etapie ewaluacji dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego bardzo ważny jest szeroki udział mieszkańców. Dzięki temu możemy wspólnie sprawić, że Koszaliński Budżet Obywatelski będzie skuteczniejszym narzędziem komunikacji władz z mieszkańcami.
  9. Ewaluacja jest elementem niezbędnym do zaplanowania zmian – wyniki przeprowadzonego badania posłużą do opracowania nowego regulaminu wdrażania Budżetu Obywatelskiego 2018.
  10. Planowane do prowadzenia nowe elementy procesu Budżetu Obywatelskiego 2018 to np.: większa liczba spotkań z mieszkańcami w trakcie całego procesu wdrażania Budżetu Obywatelskiego, przeznaczenie części środków do wykorzystania na projekty na poziomie wydzielonych obszarów Miasta (np. osiedli) czy też utworzenie Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego, który będzie ciałem wspierającym merytorycznie cały proces wdrażania Budżetu Obywatelskiego. Ostateczne zasady Budżetu zależeć będą jednak od wyników przeprowadzonej ewaluacji.
  11. W skład Zespołu wejdą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Koszalinie oraz eksperci mający wiedzę lub doświadczenie w zakresie budżetu obywatelskiego. .
Co dalej?
  1. Na podstawie wyników i informacji uzyskanych w tracie ewaluacji opracowany zostanie regulamin wdrażania Budżetu Obywatelskiego 2018. Zawierać on będzie szczegółowy opis wszystkich etapów tego procesu oraz zasady i metody jego wdrażania. Jednoczenie rozpocznie się kampania promocyjno-informacyjna skierowana do mieszkańców.
  2. Do lipca br. trwać będzie okres na generowanie pomysłów przez mieszkańców.
  3. W okresie lipiec-sierpień 2017 planowana jest ocena zgłoszonych projektów.
  4. W okresie wrzesień-listopad 2017 trwać będzie proces ostatecznej weryfikacji projektów pod kątem głosowania, samo głosowanie mieszkańców oraz ogłoszenie wyników.
  5. Całemu procesowi wdrażania Budżetu Obywatelskiego 2018 towarzyszyć będzie szeroko zakrojona akcja informacyjno-promocyjno-edukacyjna. Realizatorzy są przekonani, że ścisła komunikacja z mieszkańcami jest bardzo ważnym aspektem całego procesu wprowadzania zmian, wpływającym na jego powodzenie. .
Informacji dot. Budżetu Obywatelskiego ze strony Urzędu Miejskiego udzielają: Aleksandra Zdzińska (94 348 88 88, aleksandra.zdzinska@um.koszalin.pl) Marta Orzechowska (94 348 88 87, marta.orzechowska@um.koszalin.pl). Ze strony Pracowni Pozarządowej: Monika Widocka (889 079 015, mwidocka@pracowniapozarzadowa.pl) Łukasz Cieśliński (609 144 511, lcieslinski@pracowniapozarzadowa.pl).