MIASTO NA PRZYKŁAD „LA COMUNA 9. ODZYSKUJĄC MIASTO” PO SEANSIE

|ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, PARTYCYPACJA OBYWATELSKA

W piątek, 29 marca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się kolejny seans filmowy z cyklu „Miasto Na przykład”. Mieliśmy przyjemność obejrzeć film „La Comuna 9. Odzyskując miasto”, traktujący o aktywizacji mieszkańców w kontekście budżetu partycypacyjnego.

Mieszkańcy Medellin, drugiego co do wielkości miasta w Kolumbii, opowiedzieli nam historię, w której zmagają się z wieloma trudnościami podczas wzmacniania swojej pozycji i prac nad rozwojem przestrzeni miejskiej w budżecie partycypacyjnym.

Dzięki aktywnemu udziale społeczeństwa, pokonywaniu trudności związanych z formalnościami i administracją mieszkańcy na przestrzeni kilku lat zainicjowali dużo projektów, stworzyli Centrum Społeczności Lokalnej, wzmocnili pozycję kobiet, zespoili dzięki kulturze wrogie dzielnice i zrealizowali wiele inicjatyw.  Według mieszkańców edukacja ma dla obywateli zasadniczy wpływ na świadomość swoich praw, natomiast dzięki kulturze społeczeństwo zacieśnia więzi i integruje się.

Mimo pogłębiającego się kryzysu związanego z działaniami przestępczymi karteli narkotykowych oraz konfliktami zbrojnymi mieszkańcy miasta Medellin znaleźli sposób, aby poprzez ruchy społeczne i obywatelskie wzmocnić edukację, profilaktykę zdrowotną, sport i kulturę.

Po seansie odbyła się dyskusja ze współautorką filmu „La Comuna 9. Odzyskując miasto”, Ingą Hajdarowicz.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi oraz uczestnikom za spotkanie!

🔸

Cykl seansów „Miasto na przykład” ma na celu przybliżenie zainteresowanym mieszkańcom Koszalina dobrych praktyk z zakresu zarządzania przestrzenią miejską i jej zmianami. Na bazie praktyk z całego świata poznajemy uniwersalne zasady dotyczące tego jak możemy kształtować i rewitalizować miasto. Seanse realizowane są wspólnie przez Stowarzyszenie Na Przykład, Pracownię Pozarządową, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

Koordynatorem wydarzenia jest Michał Kaczmarek.
Fot. Jacek Walo.

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Realizowane w ramach prowadzenia Centrum Organizacji Pozarządowych w Koszalinie
zadania współfinansowanego ze środków Miasta Koszalina