28 kwietnia gościliśmy w naszej siedzibie Zastępcę Prezydenta Koszalina ds. Polityki Społecznej, Pana Przemysława Krzyżanowskiego oraz pracowników Wydziału Kultury i Spraw Społecznych. Okazją było podsumowanie współpracy Miasta Koszalin z organizacjami pozarządowymi w roku 2016. Zaprosiliśmy przedstawicieli mediów lokalnych i podczas konferencji prasowej przedstawiliśmy najważniejsze wnioski płynące z analizy tego, co działo się w relacjach administracji i koszalińskich stowarzyszeń i fundacji w ubiegłym roku.

Prezydent przedstawił sprawozdanie z realizacji Programu współpracy miasta z organizacjami w roku 2016. Współpraca ta obejmowała nie tylko dofinansowanie działań lokalnych podmiotów sektora pozarządowego (blisko 11mln zł. dotacji dla 105 organizacji), ale również szereg działań wspierających o charakterze niefinansowym. Wymienić można wśród nich chociażby: użyczanie sal Urzędu Miejskiego, prowadzenie szkoleń i doradztwa dla organizacji, działalność Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego, promocja działań organizacji i udzielanie patronatów przez Prezydenta Miasta.
Pracownia Pozarządowa przeprowadziła kolejne badanie poziomu i jakości relacji Miasta i organizacji (Lokalny Indeks Jakości Współpracy). To co najbardziej cieszy, to wzrost w niemal wszystkich elementach wzajemnej współpracy w porównaniu z poprzednim badaniem, obejmującym rok 2013. Całościowa ocena poziomu współpracy to 2,96pkt, co w zestawieniu z rokiem 2013 dało wzrost o 62% (w 2013 ocena wyniosła 1,83pkt).
Największy wzrost w ocenie (aż o 250%) dotyczył 2 obszarów: „Konsultowanie przez Miasto i organizacje założeń projektów i aktów normatywnych oraz zasad realizacji innych przedsięwzięć” oraz „Uczestnictwo organizacji pozarządowych w ocenie realizacji polityk i programów”. Coraz bardziej widoczne są starania z obu stron, aby budować wzajemne relacje w oparciu o różnorodne elementy – informując się nawzajem o swoich działaniach, zapraszając sektor pozarządowy do planowania kierunków rozwoju miasta, do ewaluacji prowadzonych przez władze lokalne działań.
Ostatnią częścią konferencji było przedstawienie oferty Centrum Organizacji Pozarządowych, prowadzonego w siedzibie Pracowni oraz zaproszenie skierowane do wszystkich mieszkańców oraz organizacji na zbliżający się już piąty Festiwal Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 20 maja br. na Rynku Staromiejskim w Koszalinie (szczegóły odnośnie Festiwalu znajdują się tutaj).
Centrum Organizacji Pozarządowych, adresowane do koszalińskich organizacji i aktywnych mieszkańców, kolejny już rok oferuje bezpłatne wsparcie lokalowe, sprzętowe, informacyjne, doradcze dla wszystkich zainteresowanych. Szczegóły funkcjonowania Centrum i zasady korzystania z jego zasobów można znaleźć tutaj.
Wyniki Lokalnego Indeksu Jakości Współpracy znajdują się tutaj.

