.Zachodniopomorska Akademia NGO to wyjątkowy cykl szkoleń dla działaczek i działaczy organizacji pozarządowych z Pomorza Zachodniego.
Proponujemy Wam udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z najważniejszych obszarów funkcjonowania III sektora: zarządzania zespołem, finansowania działań, prawa, relacji z administracją czy promocji.
Akademia to 3 dwudniowe zjazdy, dzięki którym zwiększymy Wasze kompetencje przydatne na co dzień w aktywności pozarządowej i wzmocnimy potencjał Waszych organizacji w 3 aspektach: aktywności, komunikacji oraz świadomości. Na czas aktywnych obostrzeń epidemiologicznych Akademia została zmieniona w formułę online.
.

Ramowa tematyka zjazdów w ramach Akademii:
.
TEMAT A – ORGANIZACJA AKTYWNA
Organizacja „aktywna” to nie tylko codzienne realizowanie celów statutowych. To również wchodzenie w relacje (finansowe i niefinansowe) z administracją, z lokalnym samorządem.
To włączanie się w życie publiczne (np. udział w konsultacjach społecznych), współdecydowanie o kierunkach rozwoju swojej społeczności czy też branży, w której działamy.
To także znajomość specyfiki funkcjonowania samorządu oraz naszych, tj. sektora pozarządowego, praw i obowiązków.
.
.
TEMAT B – ORGANIZACJA KOMUNIKUJĄCA
Organizacja „komunikująca” to całokształt jej relacji wewnętrznych i zewnętrznych, m.in.: budowanie i zarządzanie zespołem, kształtowanie wizerunku i nawiązywanie kontaktów z otoczeniem.
Poszukamy odpowiedzi na pytania w jaki sposób kontaktować się z potencjalnym sponsorem, z wolontariuszem, z wójtem/burmistrzem.
Będziemy ćwiczyć i omawiać konkretne sytuacje, tak aby jak najbardziej wzmocnić zespół i wizerunek naszych organizacji.
.
.
TEMAT C – ORGANIZACJA ŚWIADOMA
Organizacja „świadoma” to przede wszystkim aspekty prawne naszego funkcjonowania.
Zmieniamy nasz statut, konsultujemy nową uchwałę rady gminy, ubezpieczamy uczestników wycieczki – w tych wszystkich przypadkach musimy znać właściwe przepisy i odpowiednio zaplanować działania.
Omówimy też najczęstsze problemy związane z zatrudnianiem, sprzedażą swoich wyrobów, odpowiedzialnością członków zarządu, podatkami… to wszystko w ramach zjazdu nr 3 naszej Akademii.
.
NASI TRENERZY

Łukasz Cieśliński:
animator lokalny, trener i doradca z 20-letnim doświadczeniem. Od początku swojej pracy zawodowej związany z Pracownią Pozarządową. Specjalista z zakresu dialogu obywatelskiego, aktywności społecznej, funkcjonowania III sektora i narzędzi współpracy administracji z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Współautor projektów nakierowanych na budowanie aktywności społecznej, członek zespołów dialogu obywatelskiego, animator partnerstw lokalnych.

Anna Kornacka:
przedsiębiorczyni, trenerka umiejętności miękkich, działaczka społeczna. Od 2000 roku prowadzi i rozwija własną firmę szkoleniową, inspiruje, doradza, wspiera w rozwoju zarówno przedstawicieli biznesu jak i administracji. Aktywnie działa w ramach licznych organizacji pozarządowych. To prezeska zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego oraz wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wykładowczyni akademicka (m.in. na studiach MBA) i autorka wielu publikacji na temat komunikacji oraz szeroko pojętej władzy. Wybrana Polką Roku 2008 w plebiscycie „Gazety Wyborczej” (dodatek „Wysokie Obcasy”).

Piotr Sobeyko-Bejnarowicz:
doradca podatkowy od 2004 r., prawnik. Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego. Autor i współautor publikacji z zakresu prawa podatkowego i dewizowego. Posiada bogate doświadczenie w pracy w administracji rządowej i samorządowej. Doradza podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i organizacjom pozarządowym. Prelegent z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Zachodniopomorska Akademia NGO kierowana jest do przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych z terenu województwa zachodniopomorskiego (mających siedzibę lub oddział na terenie województwa).
- Pierwszeństwo w udziale w Akademii mają osoby, które nie uczestniczyły w poprzedniej edycji projektu, który był realizowany przez Pracownię Pozarządową i Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego w latach 2017 – 2019 („Akademia Liderów Partycypacji”, zjazdy odbywały się w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie).
- Osoby zgłaszające się do Akademii deklarują udział we wszystkich wskazanych przez siebie sesjach online.
- Udział w Akademii jest bezpłatny.
- Cała akademia podzielona jest na 3 części tematyczne:
A – „Organizacja aktywna”
B – „Organizacja komunikująca”
C – „Organizacja świadoma”- Każdy z tematów dzieli się na trzy 4-godzinne sesje.
– Każda z sesji, dla ułatwienia wyboru, jest dostępna w trzech różnych terminach.
– Udział w Akademii jest również możliwy w opcji „weekendowej”, która składa się z sześciu 6-godzinnych sesji, które nie mają alternatywnych terminów.
– Każda z osób zgłaszająca się do udziału w Akademii wybiera albo 9 sesji (wskazując tylko jeden termin z trzech podanych dla każdej sesji), albo opcję „weekendową”, która będzie prowadzona wg podanych poniżej terminów. - Warunkiem ukończenia Akademii jest uczestniczenie w minimalnie 75% sesji szkoleniowych (minimum 7 sesji w przypadku opcji Poniedziałek – Piątek).
- W przypadku gdy osoba zgłaszająca się brała udział w Akademii Liderów Partycypacji (organizowanej przez Pracownię Pozarządową i Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego w latach 2017-2019), ma możliwość uczestniczenia w Zachodniopomorskiej Akademii NGO wyłącznie w sytuacji gdy a) dodatkowo uzasadni potrzebę udziału w formularzu zgłoszeniowym b) uzasadnienie zostanie zaakceptowane przez Pracownię Pozarządową oraz c) Pracownia Pozarządowa uzyska zgodę na udział osoby zgłaszającej się od Instytucji Pośredniczącej – Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
REKRUTACJA
.
W Akademii mogą wziąć udział działaczki i działacze organizacji pozarządowych z Pomorza Zachodniego
(osoby z zarządu, pracownicy, członkowie oraz wolontariusze).
Co do zasady udział w Akademii nie jest możliwy w przypadku gdy osoba zgłaszająca się brała już udział w Akademii Liderów Partycypacji, organizowanej przez Pracownię Pozarządową i Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego w latach 2017-2019 (pkt. 7 informacji praktycznych).
Przystąpienie do Zachodniopomorskiej Akademii NGO jest niezwykle proste! Należy zapoznać się z regulaminem rekrutacji oraz wybrać jedną z dwóch opcji rejestracji: poprzez edytowalny formularz zgłoszeniowy lub poprzez formularz online.
.
.
.
REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW ZACHODNIOPOMORSKIEJ AKADEMII LIDERÓW NGO
.
DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE (WERSJA DO POBRANIA)
POBIERZ OŚWIADCZENIE ORGANIZACJI
POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
WERSJA DO EDYCJI (.DOC)
prosimy o odręczny podpis na dokumentach
.
Wypełniony i podpisany formularz wraz z oświadczeniem organizacji należy przesłać w wersji papierowej na adres: Pracownia Pozarządowa, 75-201 Koszalin, ul. Dworcowa 2, lub w wersji elektronicznej na adres: biuro@pracowniapozarzadowa.pl
.
LUB
.
DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE (WERSJA ONLINE)
POBIERZ OŚWIADCZENIE ORGANIZACJI
.
UWAGA! Oprócz wypełnienia formularza online znajdującego się pod powyższym linkiem należy pobrać oświadczenie organizacji, następnie przesłać w wersji papierowej na adres: Pracownia Pozarządowa, 75-201 Koszalin, ul. Dworcowa 2, lub w wersji elektronicznej na: biuro@pracowniapozarzadowa.pl
TRWA REKRUTACJA NA MIESIĄCE MARZEC – KWIECIEŃ
Dostępne terminy szkoleń:
O NAS
Pracownia Pozarządowa jest liderem w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Pomorzu Zachodnim. Stowarzyszenie wsparło ponad 5,5 tysiąc organizacji pozarządowych, zrealizowało setki projektów na rzecz partycypacji obywatelskiej, w których wzięło udział ponad 18 tysięcy odbiorców.
Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego reprezentuje zachodniopomorskich przedsiębiorców. W swoich szeregach skupia blisko 134 pracodawców zatrudniających ponad 5500 pracowników. Posiada kadrę najwyższej jakości trenerów i praktyków biznesu.
.
Dofinansowanie projektu „Z korzyścią dla Pomorza Zachodniego – pozarządowi eksperci ds. stanowienia prawa” z funduszy Unii Europejskiej w kwocie 645.697.50 zł
Celem projektu jest zwiększenie możliwości aktywnego i merytorycznego uczestnictwa w procesach stanowienia prawa podmiotom zachodniopomorskiego III sektora poprzez wsparcie udziału 216 przedstawicieli/przedstawicielek zachodniopomorskich organizacji pozarządowych w procesach stanowienia prawa oraz podniesienie kompetencji eksperckich w 173 uczestników/uczestniczek projektu w zakresie niezbędnym do prawidłowego udziału w procesie stanowienia prawa krajowego