Blisko 200 lat temu Alexis de Tocqueville pisał w swojej książce O demokracji w Ameryce: „Amerykanin poznaje prawa uczestnicząc w ich sporządzaniu, a form rządzenia uczy się rządząc. Wielkie dzieło społeczne spełnia się co dzień na jego oczach i, by tak rzec, w jego rękach”.
Obecnie w Polsce coraz więcej obywateli włącza się aktywnie w procesy planowania, tworzenia i wdrażania polityk publicznych. Nazywani „praktykami partycypacji’, raz do roku od kilku lat spotykają się w jednym czasie i miejscu w Polsce, aby wymieniać doświadczenia, poglądy, nawiązywać kontakty, ładować partycypacyjne akumulatory, zdobywać nową wiedzę i poznawać najciekawsze sposoby uczestniczenia w rozwoju lokalnym swoich społeczności i angażowania innych do wspólnych działań.
3 Forum miało miejsce w dniach 2-3 czerwca 2016r. w Warszawie. Byliśmy na nim obecni jako przedstawiciele Pracowni Pozarządowej, która od kilku lat coraz mocniej kładzie nacisk w swoich działaniach na aktywne włączanie się mieszkańców w sprawy swojego najbliższego otoczenia. Działania związane z planowaniem kierunków zagospodarowania Śródmieścia Koszalina, aktywne tworzenie projektów uchwał lokalnych z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych w kilkunastu samorządach w naszym województwie – to przykłady naszej aktywności w tym obszarze.
Dzięki udziałowi w Forum Praktyków Partycypacji poznaliśmy ciekawych ludzi, innowacyjne narzędzia aktywizowania mieszkańców, nawiązaliśmy nowe kontakty zawodowe, wymieniliśmy się doświadczeniami… za to wszystko – wszystkim uczestnikom Forum i organizatorom – dziękujemy!!
.

.

.
