Lata 2014-2015 niosą za sobą ważną zmianę w funkcjonowaniu rad działalności pożytku publicznego w Polsce. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało o przeprowadzeniu na terenie całego kraju działań mających na celu poprawę jakości pracy rad.
Dużą rolę w tym procesie odgrywa Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, która dba o ujednolicenie działań prowadzonych w różnych częściach Polski.

Pracownia Pozarządowa koordynuje działania na terenie czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Projekt realizujemy z 7 partnerami. Oto członkowie naszego partnerstwa:

Przeprowadzane przez nas działania na rzecz rad to m.in.: analiza dotychczasowego funkcjonowania rad, powoływanie nowych rad, doradztwo, działania upowszechniające wiedzę o radach, nowa zakładka poświęcona tematowi rad na stronie ngo.pl, powołanie Forum RDPP, organizacja wizyt studyjnych.
Obecnie w województwie zachodniopomorskim finalizowane są działania mające na celu powołanie nowych rad. Bardzo cieszymy się, że kolejne samorządy zdecydowały się powołać rady!
Organizujemy także Konwent NGO – to niebywałe wydarzenie stwarzające szansę spotkania się przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu 4 województw. Przed nami wspólne zdobywanie wiedzy, integracja, nawiązywanie relacji. Konwent spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród organizacji. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
Trwają także szkolenia upowszechniające wiedzę o radach działalności pożytku publicznego wśród organizacji pozarządowych. Za nami już dwa z czterech zaplanowanych szkoleń. Cieszymy się, że mimo trudnego tematu, chętnych organizacji nie brakuje.
Kolejnym realizowanym przez nas działaniem są szkolenia dla istniejących rad z zakresu standardów ich działania. Standardy zostały wypracowane na szczeblu ogólnopolskim z rekomendacją wdrożenia ich w istniejących radach w celu podniesienia jakości ich pracy. Proces ten jest trudny, dlatego rozpoczyna się dwudniowym szkoleniem.

