Projekt „Przestrzeń obywatelska – Koszalin Śródmieście” dobiegł końca. Zapraszamy do zapoznania się z jego głównymi rezultatami.
.

.
Rezultaty jakościowe:
Przeprowadzono pierwszy w Koszalinie proces partycypacyjnego tworzenia dokumentu pomocnego w tworzeniu innych aktów prawa miejscowego. Proces ten włączył w jednym okresie czasu władze samorządowe, mieszkańców, organizacje pozarządowe i inne zainteresowane grupy społeczne do prac nad stworzeniem kierunków rozwoju Śródmieścia Koszalina. Zamiast zakładanego we wniosku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Koszalina, stworzono „Kierunki rozwoju Śródmieścia Koszalina na lata 2016-2025”, będącego odzwierciedleniem realnych potrzeb i oczekiwań.
.
Pobudzono aktywność obywatelską mieszkańców Koszalina poprzez włączanie ich w aktywne metody współtworzenia i konsultowania polityk publicznych. Bezpośredni udział w procesie planowania zagospodarowania śródmieścia wzięło udział 1.620 osób, w tym 333 osoby w konferencji, warsztatach i spotkaniach oraz 1.287 osób w badaniach i sondażu.
.
Zwiększono świadomość mieszkańców i władz samorządowych na temat korzyści z aktywnego włączania obywateli w procesy współdecydowania o sprawach lokalnych: z jednej strony stała współpraca partnerska z przedstawicielami Partnera (w tym z zastępcą prezydenta ds. planowania i cyfryzacji), wyjaśnianie mechanizmów partycypacyjnych stosowanych przy projekcie, udział przedstawicieli samorządu w szkoleniach na początku realizacji projektu procentowały we wszystkich późniejszych etapach działań. Z drugiej strony – mieszkańcy sami zaczęli się angażować coraz bardziej w zagadnienia poruszane w trakcie projektu, nawiązały się lub odświeżyły kontakty między osobami, które w przeszłości organizowały akcje o podobnym charakterze na rzecz ożywienia przestrzeni miejskiej w Koszalinie (zrzeszone w „Warsztat Koszalin”).
.
Upowszechniono wśród uczestników projektu dobre praktyki i standardy działań w zakresie uczestnictwa obywateli w stanowieniu polityk publicznych: było to obecne z jednej strony dzięki zapraszaniu jako prelegentów i prowadzących warsztaty osób, z doświadczeniem w realizacji podobnych przedsięwzięć w innych miastach, z drugiej – podczas prowadzenia działań promocyjnych i upowszechniających (głównie wystawy i publikacji). Stworzono materiał upowszechniający i promujący osiągnięte rezultaty projektu – 500 egz. publikacji oraz wystawa.
.
Stworzono realną przestrzeń dla mieszkańców do wypowiedzi i angażowania w sprawy publiczne na poziomie lokalnym poprzez zorganizowanie 1 konferencji, 5 warsztatów/spotkań branżowych, 4 spotkań w ramach aktywnych instrumentów demokracji partycypacyjnej, 3 spotkania w ramach konsultacji, przeprowadzenie badań ankietowych i uruchomienie sondażu internetowego.
.
Wzmocniono instytucjonalnie Pracownię Pozarządową, dzięki inwestycjom w nowe narzędzia promocyjne, adaptację pomieszczeń w siedzibie i zakup nowego sprzętu, poprawę kwalifikacji zespołu oraz uporządkowanie dokumentów strategicznych Stowarzyszenia.
..

.
Rezultaty ilościowe:
.
Przeprowadzono dwa 4-godzinne warsztaty dla przedstawicieli samorządu, w których udział wzięło 12 osób.
.
Przeprowadzono badania telefoniczne, w których wzięło udział 607 dorosłych mieszkańców miasta.
.
Przeprowadzono sondaż internetowy, w którym uzyskano 680 odpowiedzi.
.
Na postawie powyższych badań powstał 1 raport „Raport z badania opinii mieszkańców
Koszalina nt. dzielnicy Śródmieście w Koszalinie”. Raport udostępniono na stronie www
realizatorów oraz rozpowszechniano wśród uczestników późniejszych działań projektowych.
.
Powołano zespół monitorujący proces tworzenia projektu planu. W skład zespołu weszli:
przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Koszalinie, jego jednostek organizacyjnych, spółek
miejskich, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, policji, straży miejskiej, zespołów
opiniująco-doradczych działających przy Urzędzie. W pierwszym spotkaniu zespołu uczestniczyło
15 osób, w drugim spotkaniu 16 osób.
.
Zorganizowano 2-dniową konferencję, w której udział wzięło łącznie 118 osób (we wszystkich
sesjach plenarnych, warsztatowych, projekcji filmowej, debacie podsumowującej).
.
Przeprowadzono 5 warsztatów branżowych, w których wzięło udział 98 osób (tematy:
1.Społeczeństwo, 2.Komunikacja, 3.Przestrzeń, 4.Gospodarka, 5.warsztat podsumowujący).
.
Przeprowadzono 4 spotkania w ramach aktywnych instrumentów demokracji partycypacyjnej;
wzięły w nich udział 62 osoby.
.
Stworzono projekt dokumentu „Program rozwoju Śródmieścia Koszalina na lata 2015-2025”.
.
Przeprowadzono proces konsultacji projektu dokumentu, w tym: przeprowadzono 5 spotkań
konsultacyjnych z udziałem 43 osób; wysłano informacje mailowe do 300 osób; otrzymano 16
opinii.
.
Zredagowano ostateczną wersję dokumentu „Kierunki rozwoju Śródmieścia Koszalina na lata
2016 – 2025”.
.
Zaprojektowano, przygotowano i zorganizowano 1 wystawę z zakresu rezultatów projektu,
upowszechniania idei partycypacji oraz sposobów zagospodarowywania przestrzeni miejskiej.
.
Z informacjami i treściami udostępnianymi na stronie internetowej wnioskodawcy, koncie na
Facebooku zapoznało się w okresie całego projektu ponad 18.800 osób.
.

.
Trwałość rezultatów:
Projekt pozwolił na zbudowanie płaszczyzny do dyskusji o sprawach ważnych dla Koszalina, wychodząc w trakcie realizacji poza ramy samego Śródmieścia. Wyodrębniła się grupa osób, które pojawiały się na większości organizowanych spotkań; często nawiązywano do poprzednich tego typu inicjatyw podejmowanych w Koszalinie w poprzednich latach, m.in. Warsztat Koszalin, które 5-6 lat wcześniej starało się przeprowadzić zmiany w organizacji przestrzeni publicznej w samym centrum. Obecne działania niosą większą nadzieję na urzeczywistnienie pojawiających się propozycji z kilku względów:
- w Urzędzie Miejskim jeden z zastępców prezydentów jest odpowiedzialny wprost za planowanie przestrzenne,
- istnieje możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej na wdrażanie wypracowanych rozwiązań,
- spisane propozycje będą włączone w aktualizowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
- w ostatnich latach zaszły duże zmiany w samym Koszalinie (m.in.: budowa obwodnicy śródmiejskiej, zagospodarowanie centralnego placu przed Urzędem Miejskim),
- tworzone albo planowane do stworzenia w najbliższym czasie dwie strategie związane mocno tematycznie z zagadnieniami omawianymi w trakcie projektu – strategia rozwoju kultury oraz Strategia promocji miasta.
- Oddzielną kwestią jest działalność Pracowni Pozarządowej, która będzie kontynuować rozpoczęte projektem działania przy okazji swoich planowanych w przyszłości działań. Partycypacja obywatelska jest jednym z głównych działów naszej działalności. Uruchomione (również dzięki wsparciu finansowym z EOG) centrum organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej będzie stanowić techniczne zaplecze do inicjowania i/lub animowania działań organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych nakierowanych m.in. na zmiany w przestrzeni miejskiej. Realizacja projektu w partnerstwie z Urzędem Miejskim przyczyniła się do zwiększonej
widoczności Pracowni w świadomości władz miejskich i społeczności lokalnej – w roku 2015 przedstawiciele Pracowni zostali zaproszeni lub wybrani do udziału w pracach kilku zespołach wypracowujących lub opiniujących tworzenie lokalnych polityk publicznych: zespołu ds. budowy Programu promocji Miasta, zespołu ds. aktualizacji Strategii rozwiązywania problemów społecznych Miasta Koszalin na lata 2016-2020 oraz Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Działając w tych zespołach będziemy również przyczyniać się do zmian w świadomości mieszkańców i władz samorządowych, związanych z ideą niniejszego projektu.
.
.


