Spytaliśmy ponad pół tysiąca aktywnych osób starszych z Koszalina o to, co jest dla nich największą barierą uczestnictwa w życiu miasta. Okazało się, że największym utrudnieniem nie są ceny, dojazd czy informowanie. Największą barierą jest zbyt mało dostępnych bezpłatnych toalet oraz ławek. Wiele osób rezygnuje z wyjścia, bo na trasie między domem a np. instytucją kultury brakuje ławki i toalety.
By pogłębić temat wybraliśmy się na spacer badawczy! Przeszliśmy trasą od Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, przez ul. Modrzejewskiej, Szpitalną, park, 1 Maja, ratusz, Zwycięstwa i Dworcową. Sprawdziliśmy obecność ławek i toalet, a także ich stan i dostępność.
Wstępne wnioski są następujące:
- ławek jest zdecydowanie za mało
- istniejące ławki są niedostosowane do potrzeb osób starszych: mają siedziska zbyt nisko, często brakuje im oparć lub oparcia są zbyt pochylone
- stan ławek często jest zły, są zabrudzone, rozmoknięte, zepsute
- brakuje dostępnych bezpłatnych toalet
- potencjał istniejących toalet jest niewykorzystany (brakuje oznakowania, brakuje ustaleń z instytucjami dot. możliwości skorzystania).
Wspólnie z organizacjami 60+ planujemy zawnioskować do władz Miasta Koszalina o:
- stworzenie mapy lokali miejskich, przychodni, firm i organizacji, w których osoby z Koszalińską Kartą Seniora, będą mogły bezpłatnie skorzystać z toalety (np. naklejki na szyby lokali, które przystąpią do programu)
- uwzględnianie w przyszłych zakupach ławek miejskich potrzeb osób w wieku 60+ dot. wysokości i funkcjonalności ławek.
Dziękujemy organizacjom senioralnym oraz mediom za udział w spacerze badawczym i współdziałanie.







