Od kilku miesięcy trwa w Gminie Biały Bór proces tworzenia strategii rozwoju turystyki. Najważniejszymi celami tego przedsięwzięcia jest zwiększenie poziomu zainteresowania mieszkańców sprawami lokalnymi i ich udziału w tworzeniu planów rozwojowych oraz stworzenie płaszczyzny pozwalającej na dialog władz lokalnych i mieszkańców.
Kolejnym etapem trwającego od marca procesu były warsztaty mobilizujące mieszkańców Gminy do aktywności w projekcie i pokazujące najważniejsze zasady aktywności obywatelskiej, sposoby współpracy z samorządem lokalnym. Odbyliśmy już 5 warsztatów: z młodzieżą, przedstawicielami organizacji pozarządowych, urzędnikami, sołtysami i seniorami oraz z radnymi. Spotkania te dały uczestnikom możliwość przyjrzenia się czynnikom, które przyśpieszają bądź hamują aktywność obywatelską. Co więcej – dyskutowano nie o teoretycznych stronach tego tematu, ale o lokalnych warunkach i doświadczeniach, o tym co się dziej w gminie Biały Bór. Wszystkie grupy podkreślały specyfikę małej gminy – wynikające z tego faktu bliższe relacje i znajomości, nie przekładają się automatycznie na większą aktywność mieszkańców. Często nawet stanowią przeszkodę w integracji, w planowaniu wspólnych działań na szczeblu całej gminy.
Zarówno młodzież jak też uczestnicy pozostałych warsztatów podkreślali ważność edukowania mieszkańców, dawania im możliwości na wyrażanie swoich poglądów i wysłuchiwanie tych opinii przez władze lokalne.
To co napawa optymizmem przed kolejnymi etapami prac nad strategią – to wskazywana na wszystkich spotkaniach chęć angażowania się w dalsze etapy działań i świadomość szansy na bardziej partnerskie relacje, jaką ma gmina dając mieszkańcom pole do wspólnych rozmów o rozwoju lokalnym. Najbliższe miesiące pokażą, czy społeczność Gminy Biały Bór z tej szansy skorzysta.
Więcej zdjęć z warsztatów z już czeka w naszej Galerii oraz na facebooku.
.
.

.


