Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej to trudny temat. Zagospodarowanie centrum miasta, w którym spotykają się interesy różnych osób, splatają się różne sfery funkcjonowania miasta sprawia że temat komplikuje się jeszcze bardziej.

Dlatego też, w ramach rozmów o kierunkach rozwoju Śródmieścia Koszalina tak dużą wagę przykładaliśmy do rozmów z różnymi środowiskami, w rozmaitych formach, dając sobie odpowiedni czas na dyskusje i analizę różnych poglądów. Po zakończeniu jesiennego cyklu warsztatów branżowych, z udziałem ekspertów z Polski, od stycznia do marca br. trwała ostatnia runda spotkań z mieszkańcami, służąca opracowaniu ostatecznego kształtu „Kierunków rozwoju Śródmieścia Koszalina”.

Złożyło się na nią 9 spotkań (wzięło w nich udział w sumie 105 osób), każde o nieco innym charakterze, grupie docelowej i sposobie prowadzenia. Wszystkie jednak służyły temu, aby uzupełnić materiał wypracowany podczas warsztatów branżowych. Spotkano się więc z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, Rad Osiedli, członkami Młodzieżowej Rady Miasta, przedstawicielami organizacji pozarządowych i „zwykłymi” mieszkańcami Koszalina podczas kawiarenki obywatelskiej. Konsultowano projekt tworzonego dokumentu osobiście, podczas spotkań z zainteresowanymi podmiotami i mieszkańcami, ale również elektronicznie.

Wszystkie te działania sprawiły, że ostateczna zawartość „Kierunków rozwoju...” jest nie tyle matematyczną sumą wszystkich wyrażanych poglądów, ale spójną i przedyskutowaną listą najważniejszych oczekiwań mieszkańców odnośnie czterech najważniejszych sfer rozwoju tej części miasta: komunikacji, społeczeństwa, gospodarki i przestrzeni.

.

stopka_norweska