W trakcie procesu diagnostycznego badane są opinie na temat współpracy w danym roku: przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych Rady Miejskiej, prezydentów Miasta, członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz pracowników Referatu Organizacji Pozarządowych Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
Po co to robić? Po to, żeby móc stwierdzić, czy współpracuje się nam lepiej czy gorzej, co powinniśmy poprawić, a w jakim obszarze jest już wystarczająco dobrze. Będąc propozycją stałej formuły oceny, LIJW ma również pomóc w diagnozowaniu słabości relacji samorządu i organizacji pozarządowych oraz formułowaniu propozycji rozwiązań.
Pierwszy raz diagnozę przy pomocy Lokalnego Indeksu Jakości Współpracy przeprowadziliśmy w 2014 roku. Od tego momentu realizujemy badanie cyklicznie, zachęcając przedstawicieli organizacji pozarządowych i administracji samorządowej do wzięcia udziału poprzez wypełnienie odpowiednich ankiet.
Od ich odpowiedzi zależy to czy uda nam się zdiagnozować potencjał lokalnych organizacji i znaleźć najważniejsze obszary do tworzenia efektywnej współpracy z samorządem.
Działanie realizowane w ramach prowadzenia Centrum Organizacji Pozarządowych w Koszalinie zadania współfinansowanego ze środków Miasta Koszalina